Svealandsserien i friidrott
Resultatlista (korrekturläst)
UPPDATERA I DIN WEBBLÄSARE FÖR DEN SENASTE VERSIONEN.
Kontakt för resultatlistan: njakobj@gmail.com
Tävlingsplats: Studenternas IP i Uppsala
Datum: 29 maj 2014
Arrangör: Upsala IF Friidrott i samarbete
med deltagande föreningar
Tävlingsledare: Silke Tindrebäck
Väder: 13-15 grader, soligt, frisk
motvind på upploppet
Missar upptäckta vid
korrekturläsningen:
K 1500m hinder: Ellinor Östervalls
tid ska vara 6:33.62.
M Längd: Johan Meckbach hade ett
hopp i godkänd vind: 6.29 +1.0.
Kvinnor Division 1
Slutresultat
1
Upsala IF 51 p
2
IFK Tumba 50 p
3
KFUM Örebro 45 p
4
Huddinge AIS 33 p
Män Division 1
Slutresultat
1
Upsala IF 73 p
2
Turebergs FK 61 p
3
IFK Lidingö 50 p
4
Täby IS 43 p
5
Hellas FK 39 p
Kvinnor Division 2
Resultat dag 1
1
Hellas FK 22 p
2 IFK Lidingö lag 2 18 p
3
Hanvikens SK 13 p
Män Division 2
Resultat dag 1
1
Eskilstuna Friidrott 28,5 p
2
Hanvikens SK 25,5 p
3
FK Studenterna 20 p
4
Ösmo Nynäs FIK 15 p
K 100m (Div 1 + 2) Vind:
-1.9
1 Karolina Nikamo 95 Upsala IF 12.63 Div 1
2 Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba 13.02 Div 1
3 Clara Josefson 97 KFUM Örebro 13.24 Div 1
4 Lisa Olsson 97 Hellas FK 13.53 Div 2
5 Hanna Johnsson 96 IFK Lidingö lag 2 13.63
Div 2
6 Tilda Feltenmark 98 Huddinge AIS 13.78 Div 1
7 Linnea Bertlin 99 Hanvikens SK 14.71 Div 2
K 200m (Div 1) Vind:
-4.0
1 Lovisa Östervall 97 IFK Tumba 25.72
2 Ida Jansson 95 Upsala IF 25.90
3 Fanny Ernestam 98 KFUM Örebro 26.19
4 Sara Hermansson 99 Huddinge AIS 27.06
K 400m (Div 1)
1 Klara Helander 95 Upsala IF 58.45
2 Tove Olsson 98 IFK Tumba 59.27
3 Alice Ljungblad 97 KFUM Örebro 63.03
4 Erika Sandberg 98 Huddinge AIS 74.05
K 400m (Div 2)
1 Ann Hyvärinen 90 IFK Lidingö lag 2 59.82
2 Sofie Tholander 93 Hellas FK 66.66
3 Hanna Jansson 99 Hanvikens SK 70.10
K 800m (Div 1)
1 Louise Sundström 94 KFUM Örebro 2:28.72
2 Ida Ekroth 96 Upsala IF 2:31.00
3 Josefin Holmström 91 Huddinge AIS 2:33.47
4 Elenor Darrah 97 IFK Tumba 2:37.77
K 1500m (Div 1 + 2)
1 Erika Bergentz 73 KFUM Örebro 5:04.72 Div 1
2 Erika Wesström 92 Upsala IF 5:10.65 Div 1
3 Hanna Bergström 97 Huddinge AIS 5:26.56 Div 1
4 Josefin Stenberg 93 Hanvikens SK 6:07.92 Div 2
5 Yodit Andrebrhan 97 Hellas FK 6:09.24 Div 2
6 Malin Eriksson 00 IFK Tumba 7:08.63 Div 1
- Elin Magnusson 88 IFK Lidingö lag 2 Ej start
Div 2
K 3000m (Div 1)
1 Josefin Gerdevåg 81 KFUM Örebro 10:57.80
2 Kerstin Vinje 84 Upsala IF 11:08.94
3 Åsa Nylander 67 IFK Tumba 11:19.88
4 Monica Kingstedt 61 Huddinge AIS 11:25.60
Gemensamt lopp
med med M.
K 1500m hinder
(Div 1)
1 Anna Hallmén 99 KFUM Örebro 5:31.99
2 Hanna Bergström 97 Huddinge AIS 5:43.02
3 Helena Thim 98 Upsala IF 6:00.33
4 Ellinor Östervall 99 IFK Tumba 6:33.62
K 100m häck
(Div 1 + 2) Vind:-3.9
1 Malin Eriksson 91 KFUM Örebro 14.78 Div 1
2 Tove Olsson 98 IFK Tumba 15.67 Div 1
3 Alice Andreasson 94 Upsala IF 16.20 Div 1
4 Hedda Hanner 96 IFK Lidingö lag 2 17.25 Div 2
5 Lisa Olsson 97 Hellas FK 17.44 Div 2
6 Emilia Stenström 97 Huddinge AIS 18.08 Div 1
7 Frida Carlsson 96 Hanvikens SK 19.48 Div 2
K 400m häck
(Div 1)
1 Johanna Dyremark 97 IFK Tumba 62.75
2 Ida Ekroth 96 Upsala IF 66.17
3 Julia Gustafsson 94 KFUM Örebro 66.33
4 Lisa Thor 98 Huddinge AIS 77.84
K Höjd (Div 1)
1 Lovisa Östervall 97 IFK Tumba 171
2 Lina Löfqvist 93 Upsala IF 168
3 Emilia Stenström 97 Huddinge AIS 159
4 Ebba Löwholm 00 KFUM Örebro 147
K Stav (Div 1)
1 Elin Domberg 98 KFUM Örebro 300
2 Lydia Hemmingsson 99 Upsala IF 290
3 Madeleine Engström 00 Huddinge AIS 250
4 Mathilda Eriksson 98 IFK Tumba 240
K Stav (Div 2)
1 Camilla Sandström 93 Hanvikens SK 270
2 Anna Maria Edvinsson Hellas FK 240
3 Johanna Hellman 99 IFK Lidingö 230
K Längd (Div 1)
1 Johanna Dyremark 97 IFK Tumba 6.13 +3.1 (5.64 +1.7)
2 Frida Lindström 90 Huddinge AIS 5.79 +4.2 (-)
3 Fanny Runheim 99 KFUM Örebro 5.78 +3.0 (5.43 +1.3)
4 Paulina Toresäter 97 Upsala IF 5.25 +6.7 (-)
K Längd (Div 2)
1 Sara Kviberg 93 Hellas FK 5.57
+2.7 (-)
2 Josefine Havdelin 95 IFK Lidingö 5.01 +4.4 (-)
3 Frida Carlsson 96 Hanvikens SK 4.66 +2.6 (4.64 +1.6)
K Tresteg
(Div 1)
1 Fanny Ernestam 98 KFUM Örebro 12.03 +2.3 (-)
2 Elsa Herlitz 97 Upsala IF 11.20
+4.5 (11.15 +1.5)
3 Emelie Svensson 00 IFK Tumba 10.02 +5.6 (9.73 +2.0)
- Frida Lindström 90 Huddinge AIS Inget godkänt hopp
K Kula (Div 1)
1 Anna Wikström 87 IFK Tumba 13.14
2 Elin Helgesson 96 Huddinge AIS 11.80
3 Linnea Jönsson 95 Upsala IF 11.74
4 Malin Eriksson 91 KFUM Örebro 11.53
K Kula (Div 2)
1 Rebecka Hallerth 96 Hellas FK 10.16
2 Jennifer Hemström 95 IFK Lidingö 9.66
3 Charlott Danko 97 Hanvikens SK 9.23
K Diskus (Div 1)
1 Anna Wikström 87 IFK Tumba 47.69
2 Johanna Wikström 87 Huddinge AIS 36.95
3 Viktoria Engström Kindmark 97 Upsala IF 34.16
4 Julia Gustafsson 94 KFUM Örebro 27.01
K Slägga (Div 1)
1 Eleni Larsson 93 Huddinge AIS 59.90
2 Linnea Jönsson 95 Upsala IF 56.32
3 Astrid Molander 94 IFK Tumba 41.81
4 Alice Nilsson 00 KFUM Örebro 25.42
K Slägga (Div 2)
1 Rebecka Hallerth 96 Hellas FK 42.49
2 Alexandra Lundström 92 IFK Lidingö 30.19
3 Anna Greilert 92 Hanvikens SK 18.58
K Spjut (Div 1)
1 Sofie Davoust 94 IFK Tumba 39.53
2 Amanda Engman 97 Upsala IF 31.57
3 Cecilia Möller 93 Huddinge AIS 30.76
4 Eunice Nilsson 98 KFUM Örebro 23.12
K 4x100m (Div 1)
1 Upsala IF 47.64
Klara
Zetterberg 96
Karolina
Nikamo 95
Ida
Jansson 95
Klara
Helander 95
2 IFK Tumba 48.02
Mathilda
Eriksson 98
Lovisa Östervall
97
Johanna Dyremark
97
Tove Olsson 98
3 KFUM Örebro 48.84
Fanny Ernestam
97
Elin Östlund 91
Clara Josefsson
91
Julia Gustafsson
94
4 Huddinge AIS 50.95
Tilda Feltenmark
98
Sara Hermansson
99
Frida Lindström
90
Emilia Jander 99
K 4x100m (Div 2)
1 IFK Lidingö
lag 2 50.45
Josefin Havdelin
95
Ann Hyvärinen 90
Hanna Johnsson 96
Linda Skantze 95
2 Hellas FK 50.61
Sofie Tholander
93
Lisa Olsson 97
Johanna
Hermansson 93
Sara Kviberg 93
3 Hanvikens SK 55.21
Frida Carlsson
96
Linnea Bertlin 99
Hanna Jansson 99
Charlott Danko 97
M 100m (Div 1) Vind:
-1.0
1 Michael Luxemburg 94 Täby IS 11.30
2 Giovanni Inostroza 97 Turebergs FK 11.42
3 Adam Ståhlberg 91 Upsala IF 11.61
4 Erik Lidén 96 IFK Lidingö 11.82
5 Carl Einar Eskonniemi Söderström 99 Hellas FK 12.04
M 100m (Div 2) Vind:
-1.4
1 Leo Jönsson 98 Eskilstuna Friidrott 12.05
1 Martin Löfblom 95 Hanvikens SK 12.05
3 Michael Brodersen 80 FK Studenterna 12.72
4 Henrik Arnerdal 74 Ösmo Nynäs FIK 13.17
M 200m (Div 1) Vind:
-2.1
1 Gustav Kjell 96 Turebergs FK 22.74
2 Fredrik Åström 93 Täby IS 22.80
3 Viktor Björklund 96 Upsala IF 23.96
4 Christopher Svensson 85 IFK Lidingö 24.25
5 Carl Einar Eskonniemi Söderström 99 Hellas FK 25.09
M 400m (Div 1)
1 Isak Andersson 96 Upsala IF 49.63
2 Ben Mullen 87 Turebergs FK 50.54
3 Fredrik Åström 93 Täby IS 51.05
4 Andreas Movin 96 IFK Lidingö 52.58
- Johan Bengtsson 93 Hellas FK Ej start
M 400m (Div 2)
1 Mathias Stjernlöf 86 Eskilstuna Friidrott 54.13
2 Martin Lindén 94 Hanvikens SK 54.97
3 Per Sandell 76 FK Studenterna 56.23
4 Anders Rönnqvist 81 Ösmo Nynäs FIK 60.51
M 800m (Div 1)
1 Andreas Almgren 95 Turebergs FK 1:52.53
2 Jesper Bokefors 94 Upsala IF 2:02.19
3 Mohammed Loukili 96 IFK Lidingö 2:03.60
4 Lucas Grönborg 94 Hellas FK 2:05.22
5 William Frobe 98 Täby IS 2:14.40
M 1500m (Div 1 + 2)
1 Daniel Gleimar 92 Turebergs FK 4:01.41 Div 1
2 Martin Stjernlöf 87 Eskilstuna Friidrott 4:03.73
Div 2
3 Simon Sundström 98 IFK Lidingö 4:12.93 Div 1
4 Jonatan Alvaeus 90 Upsala IF 4:15.27 Div 1
5 Archie Casteel 96 Hellas FK 4:19.22 Div 1
6 Anders Wibaeus 90 FK Studenterna 4:24.75 Div 2
7 Joakim Brunzell 81 Ösmo Nynäs FIK 4:30.11 Div 2
8 Christian Runge Wildner 95 Täby
IS 4:39.56 Div 1
9 Jesper Nyman 98 Hanvikens SK 5:55.21 Div 2
M + K 3000m (Div 1)
1 Albin Sjöblom 93 Turebergs FK 8:51.36 M 1
2 Henrik Löfås 83 Upsala IF
8:57.56 M 2
3 Erik Lagerlöf 97 IFK Lidingö 9:08.18 M 3
4 Dennis Olsson 97 Hellas FK 9:38.28 M 4
5 Jacob Åkersten 98 Täby IS 10:40.04 M 5
6 Josefin Gerdevåg 81 KFUM Örebro 10:57.80 K 1
7 Kerstin Vinje 84 Upsala IF 11:08.94 K 2
8 Åsa Nylander 67 IFK Tumba 11:19.88 K 3
9 Monica Kingstedt 61 Huddinge AIS 11:25.60 K 4
M 2000m hinder
(Div 1)
1 Erik Norrbom 93 Turebergs FK 6:02.95
2 Erik Djurberg 97 Upsala IF 6:23.29
3 Hjalmar Åhman 97 IFK Lidingö 7:16.33
4 Niklas Gavlefält 77 Hellas FK 7:22.36
5 Jonathan Karlsson 98 Täby IS 8:36.93
M 110m häck
(Div 1) Okänd vind (motvind)
1 Rafael Askros 81 IFK Lidingö 15.66
2 Isak Andersson 96 Upsala IF 16.04
3 Fabian Delryd 96 Täby IS 17.35
4 Lucas Grönborg 94 Hellas FK 24.70
- Turebergs FK Ej
start
M 110m häck
(Div 2) Okänd vind (motvind)
1 Hunter S Mabon 69 FK Studenterna 17.93
2 Victor Ohlsson 89 Eskilstuna
Friidrott 21.20
3 Henrik Arnerdal 74 Ösmo Nynäs FIK 21.68
4 Jesper Nyman 98 Hanvikens SK 21.73
M 400m häck
(Div 1)
1 Ben Mullen 87 Turebergs FK 55.66
2 Nicklas Holm 97 Hellas FK 57.08
3 Petter Berner Wik 94 Upsala IF 57.62
4 Fredrik Lorentzon 97 IFK Lidingö 59.71
5 Rikard Hällberg 94 Upsala IF 60.74 (ej Svealandsserien)
6 Marcus Gunderyd 93 Täby IS 63.90
M Höjd (Div 1)
1 Fabian Delryd 96 Täby IS 211
2 Jonathan Kruse 95 Upsala IF 189
3 Peter Blom 79 IFK Lidingö 186
4 Gustav Karnebäck 87 Turebergs FK 159
5 Axel Oldin 99 Hellas FK 156
M Stav (Div 1)
1 Carl Sténson 93 Hellas FK 450
2 Johan Eriksson 88 Turebergs FK 360
3 Erik Hermelin 96 IFK Lidingö 350
4 Oskar Lundqvist 96 Upsala IF 290
- Anton Cigéhn 98 Täby IS Inget
godkänt hopp
M Stav (Div 2)
1 Victor Ohlsson 89 Eskilstuna
Friidrott 340
2 Panagiotis Avramidis 65 Hanvikens SK 340
3 Hunter S Mabon 69 FK Studenterna 310
4 Tor Trondset 35 Ösmo Nynäs FIK 200
M Längd (Div 1)
1 Adam Ståhlberg 91 Upsala IF 6.97 +5.0 (-)
2 Carl Sténson 93 Hellas FK 6.83
+3.0 (-)
3 Johan Meckbach 95 Täby IS 6.54 +5.3 (6.29 +1.0)
4 Erik Hermelin 96 IFK Lidingö 6.52 +6.4 (-)
5 Carl Månsson 95 Turebergs FK 6.10
+1.9
M Längd (Div 2)
1 Oskar Greilert 95 Hanvikens SK 6.50 +2.7 (-)
2 Noa Fridell 99 Eskilstuna Friidrott 5.43 +7.3 (5.40 +1.5)
3 Michael Brodersen 80 FK Studenterna 5.26 +5.6 (5.04 +1.3)
4 Fredrik Jergander 93 Ösmo Nynäs FIK 3.99 +0.7
M Tresteg
(Div 1)
1 Gustav Norén 96 Upsala IF 13.68
+2.7 (13.45 +0.1)
2 Jonas Arbinge 93 Hellas FK 13.19 +4.3 (-)
3 Albin Boestad 97 IFK Lidingö 13.02 +6.5 (-)
4 Gabriel Lundvall 98 Täby IS 12.94 +4.5 (-)
- Turebergs FK Ej
start
M Kula (Div 1)
1 Simon Pettersson 94 Upsala IF 15.27
2 Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK 13.02
3 Vlado Petrovic 81 Täby IS 12.43
4 Christian Hansson-Bergén 90 IFK
Lidingö 11.61
5 Peter Oldin 71 Hellas FK 10.77
M Kula (Div 2)
1 Martin Löfblom 95 Hanvikens SK 10.38
2 Muhammad Al-Jabouri 68 Eskilstuna Friidrott 10.34
3 Henrik Friberg Ösmo Nynäs FIK
9.43
4 Palle Storm 77 FK Studenterna
8.67
M Diskus (Div 1)
1 Simon Pettersson 94 Upsala IF 50.46
2 Stellan Back 75 Turebergs FK 39.71
3 Martin Gunnesson 75 Hellas FK 30.38
4 William Frobe 98 Täby IS 23.30
5 Malcolm Sterky 94 IFK Lidingö 23.06
M Slägga (Div 1)
1 Christian Hansson-Bergén 90 IFK
Lidingö 46.60
2 Henrik Wennberg 66 Upsala IF 43.62
3 Vlado Petrovic 81 Täby IS 29.96
4 Gustav Karnebäck 87 Turebergs FK 24.83
5 Pierre Ottebratt 76 Hellas FK 20.77
M Slägga (Div 2)
1 Tony Settle 75 Eskilstuna Friidrott 45.97
2 Johan Jergander 70 Ösmo Nynäs FIK 29.63
3 Nemo Asplund 95 Hanvikens SK 20.96
4 Palle Storm 77 FK Studenterna 13.88
M Spjut (Div 1)
1 Axel Lönegren 94 Upsala IF 66.16
2 Stellan Back 75 Turebergs FK 49.45
3 Peter Oldin 71 Hellas FK 46.68
4 Anton Cigéhn 98 Täby IS 40.91
5 Malcolm Sterky 94 IFK Lidingö 38.05
M 4x100m (Div 1)
1 Upsala 44.34
Adam Ståhlberg
91
Akram Adinda 96
Victor Björklund
96
Isak Andersson
96
2 IFK Lidingö 44.49
Erik Lidén 96
Erik Hermelin 98
Sebastian
Landström 84
Adam Linde 94
3 Täby 44.87
Michael Luxemburg 94
Fredrik Åström
93
Marcus Grunderyd
93
Johan Meckbach
95
4 Tureberg 45.21
Giovanni Inostroza
97
Ben Mullen 87
Johan Eriksson
88
Andreas Almgren
95
5 Hellas FK 47.15
Carl
Einar Eskonniemi Söderström 99
Nicklas Holm 97
Jonas
Arbinge 93
Carl
Sténson 93
M 4x100m (Div 2)
1 Hanvikens SK 45.96
Henrik Thoms 96
Martin Löfblom
95
Martin Lindén 94
Fredrik Wenström
97
2 FK Studenterna 48.23
Hunter S Mabon 69
Mikael Brodersen
80
Ingemar Ztorm 60
Jonny Yussef 78
3 Ösmo Nynäs FIK 53.13
Henrik Arnedal
74
Henrik Friberg
Anders Rönnqvist
81
Fredrik
Jergander 93
- Eskilstuna Friidrott Bröt
Leo Jönsson 98
Noa Fridell 99
Viktor Olsson 89
Mathias
Stjernlöf 86