Synpunkter och kommentarer till boken om Arkhimedes,

Arkimedes. Matematiker, vapenmakare, stjärnskådare

av Roland Poirier Martinsson, 300 sidor, Norstedts, 2005.

Förkortningen 52^{14} betyder sidan 52, rad 14 uppifrån, medan 72_{5} betyder sidan 72, rad 5 nedifrån. s. 30, Siraka, kärr; varför inte syraka med y? 33^{3} , Syrakusa var liksom Sparta en dorisk stad men kallades “västra Greklands Athen” - var de grundande korinthierna också “dorer”? 34^{3} ? främste matematiker ? Jag fruktar att de flesta mathematiker är av en annan mening.

fader Fidias (eller Feidias?) 42^{6} “hellenismen slut vid Kleopatras död” ? Ptolemaios? Diofantos? 52^{14} , Demetrius Phalereus (varför latin?) — vore inte namnformen Demetrios från Faleros bättre? 53^{17} A. skrev sina verk på den siculodoriska “varianten av dialekten” (av doriska?) 54^{2} korei? Skrevs NT på koine? 69 skulle Sandräknaren vara ett av A’s viktigaste verk? Detta betvivlar jag verkligen. 69_{16} var varje paidagogos (personlig) slav? 69_{8} betyder pedagog ordgrant “att leda pojkar”? Kan det inte betyda “en som leder barn”? 72_{5} att “förfalla till lärare” – sorgligt att läsa! Hur löd frasen på grekiska? 89^{7} ett paraboloidsegment? En paraboloid är en obegränsad tvådimensionell yta i rummet (eller dess inre, som är en obegränsad tredimensionell kropp). – Menar du ett paraboloidsegment (här en avhuggen, ändlig del)? 94^{12} funktioner? Avses funktionärer? 95^{13} kejsaren? CIC alias GJC var väl själv aldrig kejsare i ordets nu vedertagna betydelse? 96_{1,2} skepp från England, Indien, Kina? Vet man om det verkligen fanns skepp från England i hamnen i Alexandria? Är det verkligen ens troligt att där skulle ha legat skepp från Indien eller Kina? 98 gator: Soma? Canopic – varför ej med k? Vad hette gatorna på grekiska? 100 Demetrios från Faleros 101_{8} Kyrene – varför med C? 111 tyvärr många fel i figuren; t ex är de oumbärliga asymptoterna omöjliga i denna figur. Det var denna figur som fick mig att skriva till dig. 116^{7} Philo av Bysantin, hette han inte Filon från Byzantion? 118 Var A. på väg ini meddelåldern då han for till Alexandria? Vad avses här med medelåldern? 120 A. lämnade Alexandria i fyrtioårsåldern. – Hur vet man att A. skulle ha varit så relativt “gammal” då?

150f Hävstången skulle ju ej hålla. ... skulle hans egen vikt rent teoretiskt ha kunnat rubba planeten, om stången skulle ha hållit och ... 153 fulcrum = brytpunkt? Jag tror fotpunkt är bättre på svenska. Brytpunkt påminner också väl mycket om engelskans breaking point. 170 1 : 700 : 60 : 3 ej bra med kolon här, ty de står ofta i mathematiken för förhållanden. 175 Aristarkhos 185 Wallis’ kvadrat eller fyrkant symboliserade *icke* talet pi, utan ett närbesläktat tal av typ 4/π. 187 engelskans method of exhaustion heter på svenska uttömningsmetoden. 194^{13} kartesiskt koordinatsystem råkar det heta. 195 där v står för lat. velocitas eller eng. velocity. 196^{11} “ej tillåtet dividera med noll” – jo, man får ibland dividera med noll i mathematiken, MEN då också betala ett högt pris eller böter, såsom t ex Diracs deltafunktion. 197 111 + \frac{1}{9} meter = \frac{tusen}{nio} meter 200^{9} roten ur en hypotenusa inkommensurabel? Ett motexempel ges av triangeln 15 : 20 : 25 . Jag tror du syftar på hur en rätvinklig triangels hypotenusa kan vara inkommensurabel med kateterna (men inte nödvändigtvis behöver vara inkommensurabel). 205^{7} arabiska och indiska matematiker kommit längre under den hellenistiska perioden? Tvivlar. 206_{14} , Vilket är synonymt – ordvalet synonymt kan diskuteras. 207 varför Fermat? 210^{1} Eutokios 211_{4} stympad kon 212^{2} polygonernas mått? nej. 212^{10} Oändligt många? tror ej. 211-212 En månghörning är platt och ofta enkel att konstruera. A. roterar månghörningen och får en yta som liknar en rislampa och består av många olika stympade koner, som sitter snyggt ihop. 220_{12} Klaudios Ptolemaios 220_{8} Klaudios Ptolemaios: samma skrivfel och tankefel som hos Hipparkhos? Finns någon text av H. bevarad? 220_{5} Kl. Pt. plagiatör? Bevis? Referens? 229 planetarium? referens? 240_{1}f analysen av konkavitet(?)/konvexitet? har ingen äkta användning? Vad sägs om uppsatsen om sfärens area? 241 tidens störste matematiker? 247 år 391 Serapeion 248 arkitekterna Anthemios från Tralles och Isidoros från Miletos 249 Leon av Thessalonikis? Thessaloniki?

Stockholm den 10 september 2017

Hej!

Jag har läst din bok om Arkhimedes med stort intresse. Under åtta år höll jag på KTH en kurs i Matematikens Historia (jfr den senaste hemsidan https://www.math.kth.se/math/GRU/2016.2017/SF2719/index.html) och lade därför märke till vissa saker i din bok. Om din bok kommer ut i ny upplaga, hoppas jag du kan/vill förbättra vissa av de förslag jag kommer med. Det allra viktigaste för en matematiker är figuren på sidan 111, där t ex kurvan som kallas hyperbol tyvärr har blivit allvarligt felritad – den står helt i konflikt med ordet asymptot och detta ords ursprung. Min lista är helt och hållet avsedd som konstruktiv kritik och jag hoppas boken finns kvar länge på våra bibliotek. Om du skulle ha tid någon gång då du är i Stockholm kunde vi träffas och språkas vid.

Jockum Aniansson Tekn. Dr.